Saatlerin orjinal olup olmadığı nasıl anlaşılır ?

Bir çok saat kullanıcısının yeni bir saat alırken en çok sorduğu soru budur. Kesin olarak bir saatin orjinal olup olmadığı ancak teknik incelemede anlaşılabilir. Fakat sahte saatlerin %90 ‘ı  orjinal olup olmadığı biraz dikkatli inceleme ile anlaşılabilir. Orjinal bir saat kullanılan maddelerden anlaşılabileceği gibi , rodaj , cam özelliği, kayış yada kordon kalitesi yada son olarak saatin aslında kendisi olan mekanizmasından anlaşılabilir.

Emporio Armani, Guess ve Anne Klein gibi marka saatler dünya çapında en çok replikası (sahte – emitasyon) üretilen markalardır. Bu tür markalarda dikkat edilmesi gereken ilk nokta saatlerin kayışlarıdır. Orjinal bir ürünün kayışı da malzeme kalitesi olarak üst seviye materyaller kullanılarak üretilir. Dikkat çeken ikinci nokta ise saatin kasası ve kasa kapağıdır.
Çelik bir kasa üzerinde herhangi bir kaplama var ise Altın yada PVD gibi bu kaplamanın kalitesi de dikkat çeken bir unsurdur.

Örnek olarak resimde gördüğünüz saatin kapağı vidalı kapaktır . Ancak üzerinde ki yazı karakteri ve yazının derinliği orjinal ve seri üretimin dışında farklı bir makine tarafından yapıldığını ortaya koyabilir. Burada gördüğünüz kabartmaların, yazının, logonun kalitesi, çoğunlukla orjinalitesinin anlaşılmasında en basit yöntemdir.

Replika & Sahte saatler genel olarak pilli saatlerde çok karşımıza çıkmaktadır. Bunun dışın da bir çok saat markası modellerine özel yegane kodlar verir. Emporio Armani için AR0186 yada Guess için GUW14503L1 gibi. Replika yani sahte olan saatlerde bu model kodları çoğunlukla yazılmaz. Ayrıca replika konusu bir çok üst grup ve kaliteli markalar için de büyük bir sorun teşkil etmektedir.

Örnek olarak Rolex markasına ait bir çok replika modeli KapalıÇarşı yada Tahtakale gibi yerlerden temin edebilirsiniz. Ancak bu markaların mekanizma , saatin ağırlığı yada rodaj kesimleri gibi bir çok kısımdan orjinalliğini anlayabiliriz.

Saatin kendisi kadar, saat ile birlikte gelen içerik ve belgelerde, ürünün orjinal olup olmadığının ipuclarına rastlayabilirsiniz. Birçok büyük marka, kullanma klavuzundan ürünün kutusuna kadar özel tasarımlar yaptırarak ürünlerinin prestijini arttırırlar. Saatden şüphe duyarsanız, kutusu ve yanında verilen içeriklere bakın. Ve mutlaka garanti belgesini incelemeyi unutmayın. ..

not: replika ürün resmi g-watch.com adresinden alınmıştır.

Benzer yazılar



Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>